Co jak i dlaczego

Statystyczny Polak z bagażem opisanych już doświadczeń, które nawarstwiały się przez kolejne pokolenia, uważa instytucję ubezpieczeniową za zorganizowaną formę okradania go z pieniędzy w majestacie prawa. Zawiera tylko takie ubezpieczenia, które musi zawrzeć: wymuszone przez ustawodawcę ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu oraz wymuszone przez kredytodawcę ubezpieczenie mieszkania lub casco pojazdu. Jedynym kryterium wyboru usługi ubezpieczeniowej jest jej cena. Brak w tym postępowaniu uświadomienia sobie mechanizmu asekuracyjnego. Kluczowym terminem jest tutaj słowo „ryzyko”.

Ryzyko towarzyszy nam zawsze i od zawsze, niestety często brak nam refleksji na ten temat. Zmagamy się z konsekwencjami zdarzeń na własną rękę. Czy nie byłoby miło poczuć za swoimi plecami zapach pieniędzy? Na pewno tak, ale… Ale co to za pieniądze? Obiecywali je moim dziadkom i moim rodzicom ale nikt z nich nawet ich nie powąchał. Kto zapewni mnie, że otrzymam pieniądze obiecane w umowie ubezpieczenia? To właśnie jest różnica pomiędzy byciem ubezpieczonym a posiadaniem polisy.

Oczywiście ubezpieczenie nie jest jedynym ani doskonałym sposobem radzenia sobie z ryzykiem. Myśląc odpowiedzialnie o swoim życiu prywatnym lub zawodowym i spotykających nas zagrożeniach powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę następujące sposoby radzenia sobie ze zdarzeniami mogącymi mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia i majątku (kolejność nie jest przypadkowa):

  • Unikanie ryzyka;
  • Ograniczanie ryzyka;
  • Retencja ryzyka;
  • Dywersyfikacja ryzyka;
  • Wreszcie – last but not least – eksport ryzyka w tym umowa ubezpieczenia.

Dlaczego się ubezpieczać?

Unikanie ryzyka czyli warto usiąść zanim się upadnie.

Teoretycznie mógłbym zamknąć temat w tytułowym zdaniu. Jednak jak się okazuje dla wielu osób prowokowanie nieszczęścia jest chlebem powszednim. Oto krótka opowieść dydaktyczna zaczerpnięta z mojej pra...

Czytaj więcej

   DSC_0062-3.jpg

Cześć, dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Jeżeli masz problem, pytanie, jakąkolwiek potrzebę związaną z ubezpieczeniem a na razie nie ma tu artykułu dotyczącego interesującego Ciebie tematu zadzwoń +48 692 450 000 lub napisz m.szulc@mediantabroker.pl. Jeżeli chciałbyś, żebym to ja był osobą której zaufasz w sprawie ubezpieczenia prywatnego lub Twojej firmy to kontakt masz powyżej. Maciej Szulc